II Niedziela Wielkiego Postu 28 lutego 2021 r. r.

Przeży­wamy dzisiaj 2. Niedzielę Wielkiego Postu. Ofi­ary składane przez wiernych do puszki przed świą­tynią przez­naczamy na pomoc dla misjonarzy.

W tym tygod­niu I piątek miesiąca. Godz. 15.30 – Sakra­ment Pokuty i Pojednania.I sob­ota miesiąca – godz. 17.00 – Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi.W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 — zmi­ana tajem­nic różań­cowych.

Szczegól­nymi nabożeńst­wami Wielkiego Postu są: Droga Krzyżowa odpraw­iana w naszej świą­tyni w piątki o godz. 16.30 oraz niedzielne Gorzkie Żale o godz. 10.30. W najbliższy piątek rozważa­nia Drogi Krzyżowej przy­go­towują dzieci i młodzież z Ruchu Światło-​Życie.

EWAN­GELIARZ – jest ozdobną księgą litur­giczną, zaw­ier­a­jącą frag­menty Ewan­gelii na niedziele, uroczys­tości i święta całego roku. Już od V wieku ze szczególną troską dbali o wygląd księgi zaw­ier­a­jącej tek­sty czterech Ewan­gelii. Pisano je ręcznym, artysty­cznym pis­mem, zło­tym lub sre­brnym, niekiedy na pur­purowym tle. Księgę opraw­iano się w drewno i skórę, deko­ru­jąc sre­brnymi oku­ci­ami i drogimi kamieni­ami. Na chrześ­ci­jańskim Wschodzie ewan­geliarz jako znak Chrys­tusa jest otaczany czcią, podob­nie jak Jego ikona, a nawet jak Eucharys­tia. Dzisiaj w Koś­ciele rzym­skoka­tolickim zauważa się coraz więk­szą dbałość o tę księgę i jej wyko­rzys­tanie w liturgii. Po odczy­ta­niu Ewan­gelii ewan­geliarz jest umieszczany na spec­jal­nym pulpicie – tak, by każdy po zakończe­niu liturgii mógł pode­jść i oso­biś­cie przeczy­tać Słowo Boże.

Łukasz, nasz parafi­anin, przekazał naszej wspól­no­cie ofi­arę, za którą zakupiłem ozdobną okładkę na Ewan­geliarz. Jest wyko­nana ze skóry. Z przodu emaliowana ikona Chrys­tus Zmartwych­w­stały z tyłu nato­mi­ast haftowany krzyż zdo­biony. Ikona jest wyko­nana z miedzi, jest pos­re­brzana i pozła­cana.

Zachę­cam do korzys­ta­nia z Sakra­mentu Pokuty i Pojed­na­nia przez cały okres Wielkiego Postu. Spowiedź sakra­men­talna w naszej świą­tyni:

• w każdą Niedzielę Wielkiego Postu – 30 min. przed Mszą św.

• codzi­en­nie przez Mszą św. wiec­zorową

Przez cały okres Wielkiego Postu nasi Parafi­anie mogą składać w zakrys­tii ofi­ary na kwiaty do Bożego Grobu. Wszys­tkim ofi­ar­o­daw­com już dzisiaj z całego serca dzięku­jemy.

W imie­niu wspól­noty parafi­al­nej serdecznie dziękuję za posprzą­tanie świą­tyni Państwu: Iwonie Nuci, Rena­cie Grocheck­iej, Tomas­zowi Gruli, Krystynie Gruli, Krystynie Gruli. O tę posługę bardzo proszę w najbliższą sobotę o godz. 8.30.

W min­ionym tygod­niu Bóg powołał do wieczności z naszej parafi­al­nej wspól­noty śp. Zdzisława Szafranka. Pole­ca­jmy naszych Zmarłych Bożemu Miłosierdziu w ufnej mod­l­itwie.